یکشنبه , 30 اردیبهشت 1403
پریود در مردان به چه روشی است؟ | 1000tar.ir

پریود در مردان به چه روشی است؟ | 1000tar.ir

[ad_1]

به گزارش سلامت نیوز به نقل از هلث لاین، مردان نیز مانند زنان، تغییرات هورمونی را تجربه می کنند. هر روز، سطح تستوسترون مردان در صبح افزایش می یابد و در عصر کاهش می یابد. سطح تستوسترون حتی می تواند روز به روز متفاوت باشد.

برخی ادعا می کنند که این نوسانات هورمونی ممکن است علائمی را ایجاد کند که شبیه علائم سندرم پیش از قاعدگی (PMS) است، از جمله افسردگی، خستگی و نوسانات خلقی.

اما آیا این نوسانات هورمونی ماهانه به اندازه کافی منظم است که بتوان آن را «قاعدگی مردانه» نامید؟

بله، دکتر جد دایموند، روان درمانگر و نویسنده، برای توصیف این نوسانات هورمونی و علائم ناشی از آن بر اساس یک پدیده بیولوژیکی واقعی که در قوچ ها مشاهده شده است، اصطلاح سندرم نر تحریک پذیر (IMS) را در کتاب خود به همین نام اختراع کرد.

او معتقد است که مردان مانند زنان چرخه های هورمونی را تجربه می کنند. به همین دلیل است که این چرخه ها به عنوان «قاعدگی مرد» توصیف شده است.

جنت بریتو، درمانگر جنسی می گوید: «قاعدگی و تغییرات هورمونی یک زن نتیجه چرخه تولید مثل طبیعی اوست. تغییرات هورمونی که او تحمل می کند برای آماده سازی بارداری احتمالی است. مردان چرخه تولید تخمک را تجربه نمی کنند و همچنین رحمی ندارند که برای آماده شدن برای تخمک بارور شده ضخیم تر شود. بریتو توضیح می‌دهد که اگر لقاح اتفاق نیفتد، پوشش رحمی ندارند که از طریق واژن به‌عنوان خون از بدن خارج می‌شود. “در این تعریف، مردان این نوع پریودها را ندارند.”

با این حال، وی خاطر نشان می کند که سطح تستوسترون مردان می تواند متفاوت باشد و عوامل مختلفی می توانند بر سطح تستوسترون تأثیر بگذارند. با تغییر و نوسان این هورمون ها، مردان ممکن است علائم مختلفی را تجربه کنند؛ علائم این نوسانات ممکن است شباهت هایی با علائم PMS داشته باشد.

چه چیزی باعث IMS می گردد؟

ظاهراً IMS نتیجه تغییر پیدا کردن و نوسان هورمون ها، به ویژه تستوسترون است. با این حال، هیچ مدرک پزشکی از IMS وجود ندارد.

درست است که تستوسترون نقش مهمی در سلامت جسمی و روانی مرد ایفا می کند و بدن انسان برای تنظیم آن تلاش می کند اما عوامل غیر مرتبط با IMS می توانند باعث تغییر سطح تستوسترون شوند. تصور می گردد که این تغییر در میزان هورمون های مرد، منجر به ظاهر شدن علائم غیرعادی می گردد.

عواملی که می توانند بر سطوح هورمونی تأثیر بگذارند عبارتند از:

 • سن (سطح تستوسترون مرد از سن 30 سالگی شروع به کاهش می کند)
 • فشار
 • تغییر در رژیم غذایی یا وزن
 • بیماری
 • کمبود خواب
 • اختلالات اشتها

این عوامل می‌توانند بر سلامت روانی مرد نیز تأثیر بگذارند.

علائم IMS چیست؟

علائم IMS شبیه برخی از علائمی است که زنان در طول PMS تجربه می کنند. با این حال، IMS از هیچ الگوی فیزیولوژیکی پیروی نمی کند که شبیه دوره قاعدگی زن و چرخه باروری او باشد، زیرا هیچ مبنای هورمونی IMS وجود ندارد. این بدان معناست که این علائم ممکن است به طور منظم رخ ندهند و ممکن است هیچ الگوی از آنها وجود نداشته باشد.

علائم IMS ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خستگی
 • گیجی یا مه‌ نغزی
 • افسردگی
 • خشم
 • عزت نفس پایین
 • میل جنسی کم
 • اضطراب
 • حساسیت بیش از حد

اگر این علائم را تجربه می کنید، احتمالا چیز دیگری در حال وقوع است. برخی از این علائم ممکن است نتیجه کمبود تستوسترون باشد. سطح تستوسترون به طور طبیعی در نوسان است، اما سطوح بسیار پایین می تواند باعث مشکلاتی شود، از جمله:

 • کاهش میل جنسی
 • مشکلات رفتاری و خلقی
 • افسردگی

در صورت تداوم این علائم، با پزشک خود تماس بگیرید. این یک بیماری قابل تشخیص است و قابل درمان است.

مردان میانسال ممکن است با کاهش سطح طبیعی تستوسترون علائمی را تجربه کنند. این وضعیت که در اصطلاح آندروپوز نامیده می گردد، گاهی اوقات به عنوان یائسگی مردانه نیز شناخته می گردد.

دکتر بریتو می‌گوید: «علائم معمولاً شامل خستگی و میل جنسی کم است و به دلیل سطوح پایین تستوسترون، مردان میانسال را تحت تأثیر قرار می‌دهد».

در نهایت، اصطلاح قاعدگی مرد در عامیانه برای اشاره به خون موجود در ادرار یا مدفوع استفاده می گردد. با این حال، بریتو می‌گوید، خونریزی از اندام تناسلی مردانه اغلب نتیجه انگل یا عفونت است. مهم نیست که خون در کجا قرار دارد، باید در اسرع وقت برای تشخیص و طرح درمان به پزشک مراجعه کنید.

تغییرات سبک زندگی ممکن است کمک کند

IMS یک تشخیص پزشکی شناخته شده نیست، بنابراین هدف “درمان” موارد زیر است:

 • علائم را مدیریت کنید
 • با احساسات و نوسانات خلقی در هنگام وقوع سازگار شوید
 • راه هایی برای رهایی از استرس پیدا کنید

ورزش، خوردن یک رژیم غذایی سالم، یافتن راه هایی برای کاهش استرس و اجتناب از الکل و سیگار ممکن است به جلوگیری از بروز این علائم کمک کند.

این تغییرات سبک زندگی همچنین می تواند به کنترل و کاهش انواع علائم جسمی و روحی کمک کند.

با این حال، اگر فکر می کنید علائم شما ممکن است نتیجه تستوسترون پایین باشد، به پزشک خود مراجعه کنید.

اگر فکر می کنید که شریک زندگی شما نشانه هایی از تغییرات شدید هورمونی یا تستوسترون پایین را نشان می دهد، یکی از بهترین راه ها برای کمک به او، بیان کردگو است. می‌توانید به او کمک کنید تا به دنبال کمک باشد و راه‌هایی برای مدیریت علائم، صرف‌نظر از علت اصلی آن‌ها، بیابد.

زمانی که یک مرد پریود می گردد چه باید کرد؟

اگر بد خلقی مردتان مشکل ساز شده با او صحبت کنید و نگرانی خود را ابراز کنید و هچنین با پزشک مشورت کنید. پزشک می تواند با ارائه برخی راهکارها، از جمله تغییر در رژیم غذایی، توصیه هایی برای کاهش استرس، داروهای هورمونی یا دیگر درمان ها به بهبود شرایط کمک کند.

اگر همسر شما خیلی بد خلق شده و شما فکر می کنید در حال گذراندن دوره پریود خود است یا سندروم تحریک پذیری مردانه را تجربه می کند، بهتر است کمی او را به حال خود رها کنید و با وی مهربانتر باشید تا این دوره بگذرد.

منبع مطلب و خبر : www.salamatnews.com

[ad_2]

لطفا به این مطلب از 1 تا 5 ستاره امتیاز دهید

حتما ببینید

قرص سمناکس Semenax چیست؟چه کاربردی دارد

قرص سمناکس Semenax چیست؟چه کاربردی دارد

قرص سمناکس Semenax یک نوع مکمل غذایی است که برای تقویت عملکرد جنسی و افزایش حجم اسپرم استفاده می‌شود. این مکمل غذایی با تأثیر بر روی سیستم تولید منی، بهبود عملکرد جنسی و افزایش حجم منی را تسهیل می‌کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *