چهارشنبه , 26 اردیبهشت 1403
سنگ لوزه و روش درمان آن چیست؟ | 1000tar.ir

سنگ لوزه و روش درمان آن چیست؟ | 1000tar.ir

[ad_1]

سنگ‌های لوزه که به آن‌ها تونسیلولیت نیز بیان کرده می‌شود، توده‌های کوچکی هستند که در لوزه‌های ما ایجاد می‌شوند و علامت اصلی تشخیص آن‌ها ایجاد بوی بد دهان است. در بسیاری از موارد این مشکل توسط خود فرد و به کمک روش‌های خانگی شامل استفاده از غرغره آب نمک قابل رفع است. با این حال اگر سنگ لوزه دائما عود کند و یا بیمار را آزار دهد، ممکن است نیاز به مداخله پزشکی وجود داشته باشد.

بیان کردنی است تمامی نکاتی که در این خصوص در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرند، از طریق وب سایت کلینیک کلیولند قابل دسترسی هستند.

سنگ لوزه چیست؟

سنگ لوزه‌های توده‌های کوچکی از مواد سخت هستند که روی لوزه‌ها تشکیل می‌شوند و می‌توانند باعث بوی بد دهان شوند. هرچند این توده‌ها معمولا دردناک یا خطرناک نیستند و می‌توان آن‌ها را در خانه درمان کرد، اما در برخی موارد حاد ممکن است برای برداشتن سنگ‌ها نیاز به جراحی وجود داشته باشد.

لوزه چیست و سنگ‌های لوزه به چه روشی به نظر می‌رسند؟

لوزه‌ها یک جفت بافت کوچک و بیضی شکل در قسمت پشت گلو به شمار می‌روند. آن‌ها دارای چین‌ها و شکاف‌هایی هستند که به دخمه‌های لوزه‌ای معروف هستند. لوزه‌ها بخشی از سیستم ایمنی بدن انسان هستند و به فرآیند محافظت در برابر عفونت کمک می‌کند. آن‌ها باکتری‌ها و ویروس‌هایی که از طریق دهان وارد بدن می‌شوند را فیلتر می‌کنند. با این حال برداشتن لوزه‌ها بر سیستم ایمنی تاثیری ندارد.

سنگ‌های لوزه مانند سنگریزه‌های کوچک سفید یا زرد روی لوزه‌ها به نظر می‌رسند. همچنین بیمار ممکن است یک یا چندین سنگ لوزه داشته شد. آن‌ها به طور معمول کوچک هستند، هرچند در صورت عدم تخلیه به موقع در برخی موارد بزرگ شده و فرد را با مشکلات جدی تری رو به رو می‌سازند.

سنگ لوزه چه تفاوتی با عفونت لوزه دارد؟

غالبا هر دو وضعیت می‌توانند باعث ایجاد بوی بد در دهان و گلو درد شوند. همچنین اگر به عفونت لوزه یا تونسیلیت مبتلا باشیم، دچار قرمزی و التهاب لوزه‌ها همراه با گلودرد، تب و سردرد نیز خواهیم شد.

چه کسانی در معرض خطر سنگ لوزه قرار دارند؟

افرادی که فرو رفتگی‌های بیشتری روی لوزه‌های خود دارند، به احتمال بالاتری به سنگ لوزه مبتلا می‌شوند. این شرایط همچنین در افرادی که در زندگی خود تجربه عفونت مکرر لوزه داشته اند، بیشتر دیده می‌شود. عفونت لوزه اغلب در نوجوانان اتفاق می‌افتد.

علت ایجاد سنگ لوزه چیست؟

ترکیبات مختلف و بقایای مواد غذایی می‌توانند در فرو رفتگی‌های روی لوزه‌ها به دام افتاده، در نهایت سخت شوند و تشکیل سنگ دهند. اغلب مواد به دام افتاده شامل موارد زیر هستند:

– مواد معدنی مانند کلسیم

– بقایای مواد غذایی

– باکتری یا قارچ

علائم سنگ لوزه چیست؟

برخی از سنگ‌های لوزه هیچ علامتی ایجاد نمی‌کنند. با این حال علائم احتمالی شامل موارد زیر هستند:

– بوی بد دهان (هالیتوز)

– سرفه

– گوش درد

– گلو درد

– طعم بد در دهان شما

گا‌ها سنگ‌های کوچک سفید یا زرد رنگ ممکن است همراه با بزاق خارج شوند.

علائم دیگر عبارت اند از:

– مشکل در بلع

– احساس اینکه چیزی در گلوی شما گیر کرده است

– عفونت‌های گلو که به سختی با آنتی بیوتیک درمان می‌شوند

سنگ لوزه به چه روشی درمان می‌شود؟

معمولا هدف از درمان مدیریت علائم آزار دهنده ابتلا به سنگ لوزه است. با این حال روش درمانی خاصی برای آن وجود ندارد. تنها باید مطمئن شوید که:

– دندان‌های خود را مرتب مسواک می‌زنید

– با آب نمک گرم غرغره می‌کنید

به طور کلی برای از بین بردن سنگ لوزه می‌توان از روش غرغره آب نمک بهره جست. غرغره شدید با آب نمک چندین مزیت دارد. این روش نه تنها به گلوی شما کمک می‌کند تا احساس بهتری داشته باشد، بلکه می‌تواند سنگ‌های لوزه را نیز از جای خود خارج کند. حتی ممکن است از شر بوی بد دهان هم خلاص شوید. این کار به ویژه بعد از صرف هر وعده غذایی توصیه می‌شود تا از گیر افتادن بقایای مواد غذایی در فرو رفتگی‌های لوزه جلوگیری شود.

به چه روشی می‌توانیم از سنگ لوزه جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از سنگ لوزه می‌توان اقدامات زیر را انجام داد:

– مرتب مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. حتما جلو و پشت زبان خود را نیز مسواک بزنید

– ترک سیگار

– بعد از غذا با آب نمک غرغره کنید

– با نوشیدن آب زیاد هیدراته بمانید

در مجموع سنگ‌های لوزه بسیار معمول هستند و ندرتا منجر به تظاهرات خطرناک می‌شوند. حتی شمار زیادی از افرادی که با این مشکل درگیر هستند تا مدت زیادی از شرایط خود آگاهی ندارند. با این حال اگر سنگ‌های لوزه دائما عود کنند و یا با علائم دیگری نظیر درد همراه شوند، نیاز به مشورت پزشکی وجود خواهد داشت.

منبع: عصر ایران

منبع مطلب و خبر : fararu.com

[ad_2]

لطفا به این مطلب از 1 تا 5 ستاره امتیاز دهید

حتما ببینید

قرص سمناکس Semenax چیست؟چه کاربردی دارد

قرص سمناکس Semenax چیست؟چه کاربردی دارد

قرص سمناکس Semenax یک نوع مکمل غذایی است که برای تقویت عملکرد جنسی و افزایش حجم اسپرم استفاده می‌شود. این مکمل غذایی با تأثیر بر روی سیستم تولید منی، بهبود عملکرد جنسی و افزایش حجم منی را تسهیل می‌کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *