یکشنبه , 30 اردیبهشت 1403
تأثیر مثبت عطر‌ها بر عملکرد شناختی مغز | 1000tar.ir

تأثیر مثبت عطر‌ها بر عملکرد شناختی مغز | 1000tar.ir

[ad_1]

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا با انجام یک تحقیق جدید شواهد متقنی را به دست آورده اند که نشان می‌دهد خوشبو کردن هوا با انواع عطر‌ها در طول خواب، عملکرد شناختی را بهبود می‌بخشد؛ زیرا پیوند حیاتی بین نواحی عصبی درگیر در حافظه و تصمیم‌گیری را تقویت می‌کند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، این تحقیق که شامل ۴۳ مرد و زن بین ۶۰ تا ۸۵ ساله بود، نشان می‌دهد که زوال عملکرد شناختی و شرایطی مانند زوال عقل ممکن است به سادگی با پخش مجموعه‌ای از عطر‌های مختلف در اتاق خواب قبل از خواب، کند شود.

تحریک شدن ماده خاکستری قدیمی با افزایش سن برای حفظ سلامت شناختی خوب، حیاتی است. این موضوع فقط به معنای همگام شدن با جدول کلمات متقاطع روزانه نیست، بلکه به این معنی است که محیط خود را با انواع مناظر و صدا‌های جذاب برای بهبود عملکرد مغز مجهز کنیم.

معطر کردن محیط با انواع رایحه‌ها همچنین، به‌ویژه در آزمایش‌هایی که شامل حیواناتی با علائم اختلالات عصبی شبیه انسان هستند، باعث تحریک عصبی می‌شود.

اغراق آمیز نیست اگر فکر کنیم که انسان‌ها نیز می‌توانند از تجربه یک “صحنه بویایی” پیچیده سود ببرند؛ زیرا از نظر فیزیولوژیکی، توانایی ما در تشخیص بو‌ها قبل از این که توانایی شناختی ما شروع به زوال کند، بدتر می‌شود.

از دست دادن این حس همچنین با از بین رفتن سلول‌های مغزی مرتبط است که نشان دهنده رابطه قوی بین بویایی و عملکرد عصبی است.

مایکل یاسا، عصب شناس، بیان کرد: حس بویایی این امتیاز ویژه را دارد که مستقیماً با مدار‌های حافظه مغز در تماس باشد.

منبع مطلب و خبر : fararu.com

[ad_2]

لطفا به این مطلب از 1 تا 5 ستاره امتیاز دهید

حتما ببینید

قرص سمناکس Semenax چیست؟چه کاربردی دارد

قرص سمناکس Semenax چیست؟چه کاربردی دارد

قرص سمناکس Semenax یک نوع مکمل غذایی است که برای تقویت عملکرد جنسی و افزایش حجم اسپرم استفاده می‌شود. این مکمل غذایی با تأثیر بر روی سیستم تولید منی، بهبود عملکرد جنسی و افزایش حجم منی را تسهیل می‌کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *