چهارشنبه , 26 اردیبهشت 1403
اولین و مهمترین نشانه پانکراتیت ( التهاب لوزالمعده )

اولین و مهمترین نشانه پانکراتیت ( التهاب لوزالمعده )

پانکراتیت یا التهاب لوزالمعده یک بیماری جدی است. به همین دلیل، مهم است که بدانیم علائم آن چیست.یکی از نشانه‌های پانکراتیت که به راحتی از دست می‌رود، به ویژه در مراحل اولیه، درد خفیف یا مبهم در شکم است. مردم اغلب این درد را نادیده می گیرند یا آن را کم اهمیت می دانند زیرا می تواند با سوء هاضمه یا درد عمومی معده اشتباه گرفته شود.

هر ساله حدود 275000 نفر برای پانکراتیت ( التهاب لوزالمعده ) تحت درمان قرار می‌گیرند که زمانی رخ می‌دهد که پانکراس ملتهب می‌شود. حتی اگر در مورد پانکراس زیاد صحبت نمی شود، این اندام بسیار مهم است. لوزالمعده که در قسمت بالای شکم، پشت معده و جلوی ستون فقرات قرار دارد، به تبدیل غذایی که می‌خوریم به سوخت سلول‌های بدن کمک می‌کند. این کار را با ساخت انسولین و شیره های گوارشی انجام می دهد که به تجزیه غذا کمک می کند.

پانکراتیت این نقش مهم را مختل می کند و می تواند عواقب جدی داشته باشد. به همین دلیل مهم است که بدانید علائم اولیه پانکراتیت چیست و در صوت تجربه دقیقاً چه باید کرد.

 

پانکراتیت چیست و علت آن چیست؟

دکتر اندرو اس. باکسر، متخصص گوارش در Gastroenterology Associates نیوجرسی، می گوید که پانکراتیت یک اصطلاح عمومی برای التهاب پانکراس است. دو نوع پانکراتیت وجود دارد: پانکراتیت حاد و پانکراتیت مزمن. پانکراتیت حاد یک بیماری کوتاه مدت است که معمولاً طی چند روز با درمان از بین می رود. پانکراتیت مزمن طولانی مدت است و در طول زمان به جای بهبود بدتر می شود.

در هر دو مورد، دکتر Shilpa Mehra Dang، متخصص گوارش در دفاتر پزشکی منهتن و یکی از همکاران LabFinder.com، می‌گوید که پانکراتیت می‌تواند باعث درد شدید شکم شود. این تحریک یا التهاب می تواند زمانی اتفاق بیفتد که چیزی لوزالمعده را آزار می دهد یا به آن آسیب می رساند، مانند الکل زیاد، سنگ کیسه صفرا، کیست یا داروهای خاص. این التهاب می تواند باعث درد شدید معده، بیماری، استفراغ و حتی مشکلاتی شود که می تواند شما را بکشد.

دکتر دانگ و دکتر باکسر هر دو می گویند که دو علت اصلی پانکراتیت وجود دارد: سنگ کیسه صفرا و مصرف الکل. دکتر باکسر می گوید: «اگر کسی سنگ کیسه صفرا دارد و پانکراتیت داشته است، سنگ کیسه صفرا و کیسه صفرا باید برداشته شود.

علائم اولیه پانکراتیت که اکثر مردم از دست می دهند

هر دو پزشک تاکید می کنند که پانکراتیت یک بیماری جدی است. به همین دلیل، مهم است که بدانیم علائم آن چیست. دکتر دانگ می‌گوید: «یکی از نشانه‌های پانکراتیت که به راحتی از دست می‌رود، به ویژه در مراحل اولیه، درد خفیف یا مبهم در شکم است. مردم اغلب این درد را نادیده می گیرند یا آن را کم اهمیت می دانند زیرا می تواند با سوء هاضمه یا درد عمومی معده اشتباه گرفته شود.

دکتر باکسر این موضوع را تکرار می‌کند و می‌گوید که گاهی اوقات افراد مبتلا به پانکراتیت درد شکمی را تجربه می‌کنند که به پشت آنها انتقال می یابد. او می گوید گاهی اوقات درد با حالت تهوع و استفراغ همراه است.

با این حال، درد همیشه اینقدر واضح نیست. دکتر دانگ می گوید: «درد ناشی از پانکراتیت می تواند خفیف، متوسط ​​یا شدید باشد و همه دردهای جدی و فوری ندارند. برخی از افراد ممکن است درد یا درد مبهم و دائمی در قسمت بالای شکم خود داشته باشند، که ممکن است در ابتدا چیز مهمی به نظر نرسد. به همین دلیل، آنها ممکن است منتظر بمانند تا به دکتر بروند تا مشکل بدتر شود یا درد بیشتری ایجاد کند.»

علائم بیشتر پانکراتیت که باید در مورد آن بدانید

دکتر دانگ می گوید که سایر علائم پانکراتیت که ممکن است فرد تجربه کند شامل تب، یرقان، کاهش وزن، مدفوع رنگ پریده و چرب، افزایش تشنگی و سرگیجه است.

مطالب مرتبط: IBS چیست؟ در اینجا راهنمای شما برای علائم، درمان و بهترین رژیم غذایی برای کاهش شعله ور شدن است.

اگر هر یک از علائمی را که پزشکان توصیف می‌کنند تجربه می‌کنید، مهم است که فوراً به یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی مراجعه کنید، که ممکن است نیاز به مراجعه به اورژانس داشته باشد. برای پانکراتیت حاد، دکتر.دانگ می‌گوید که درمان معمولاً شامل دریافت مایعات از IV، داروهای ضد درد، آنتی‌بیوتیک‌ها و گاهی اوقات جراحی است که برای برداشتن بافت آسیب دیده یا تخلیه مجموعه‌های مایع انجام می‌شود.

پانکراتیت مزمن به روش های متفاوتی درمان می شود. دکتر دانگ می‌گوید که معمولاً شامل ترکیبی از درمان جایگزین آنزیمی برای بهبود هضم، پیروی از رژیم غذایی کم‌چرب و داروهای ضد درد است. مانند پانکراتیت حاد، او می گوید که گاهی اوقات برای رفع انسداد مجاری نیاز به جراحی است.

چگونه از پانکراتیت جلوگیری کنیم

به گفته هر دو پزشک، بهترین راه برای پیشگیری از پانکراتیت، به حداقل رساندن مصرف الکل است. دکتر دانگ می‌گوید: «اگر الکل می‌نوشید، در حد اعتدال بنوشید یا به این فکر کنید که اصلاً الکل ننوشید تا این خطر را کاهش دهید. سیگار کشیدن نیز با افزایش خطر ابتلا به پانکراتیت مرتبط است، بنابراین اگر سیگار می‌کشید، ترک آن خطر ابتلا را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، سیگار کشیدن خطر ابتلا به سرطان پانکراس را در افراد مبتلا به پانکراتیت افزایش می دهد. دکتر دانگ همچنین می گوید که خوردن یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی و هیدراته ماندن نیز می تواند خطر ابتلا به پانکراتیت را به حداقل برساند.

به احتمال زیاد، لوزالمعده شما چیزی نیست که معمولاً به آن فکر می کنید. می توانید با خوردن غذاهای سالم، به حداقل رساندن مصرف الکل و سیگار نکشید، آن را حفظ کنید. اما اگر هر نوع درد شکمی دارید، به پزشک خود مراجعه کنید. به خصوص در مورد پانکراتیت، مهم است که با روده خود کنار بیایید!

 

منابع
دکتر اندرو اس. باکسر، MD، متخصص گوارش در Gastroenterology Associates of New Jersey

دکتر شیلپا مهرا دانگ، دکتر، متخصص گوارش در دفاتر پزشکی منهتن و یکی از همکاران LabFinder.com

4.5 از 5 - (2 نظر ثبت شده)

حتما ببینید

استفاده از دستگاه فیزیوتراپی تنس جهت لاغری

استفاده از دستگاه فیزیوتراپی تنس جهت لاغری

دستگاه های تنس (تحریک الکتریکی عصب) با ارسال پالس های الکتریکی به عضلات، باعث انقباض و شل شدن آنها می شوند. این انقباضات می توانند به چربی سوزی و کالری سوزی کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *