یکشنبه , 30 اردیبهشت 1403
ورزش مناسب برای جوانی و شادابی پوست | 1000tar.ir

ورزش مناسب برای جوانی و شادابی پوست | 1000tar.ir

[ad_1]

به گزارش سلمت نیوز به نقل از ایسنا از هلث، مطمئنا، اگر هنگام ورزش آرایش زیادی داشته باشید، به احتمال زیاد منافذ پوست خود را مسدود خواهید کرد. به‌طور کلی، طبق بیان کرده موسسه شرکای پوستی ایالات‌متحده، ورزش می‌تواند برای پوست شما عالی باشد زیرا جریان خون را بهبود می‌بخشد و به بدن کمک می‌کند مواد زائد را حذف کند؛ بنابراین از آنجایی که ورزش به کاهش استرس نیز کمک می‌کند، کمتر احتمال دارد که شرایط پوستی مرتبط با استرس مانند آکنه یا اگزما را تشدید کند.

ورزش و جوانی پوست

بر اساس گزارش منتشرشده در سایت گروه سلامتی روزانه، میتوکندری در سلول‌های پوست شما آدنوزین تری فسفات (ATP) تولید می‌کند که پوست را ترمیم کرده و آن را جوان به نظر می‌رساند. با گذشت زمان، این میتوکندری‌ها آدنوزین تری فسفات کمتری تولید می‌کنند اما ورزش به تقویت آن کمک می‌کند. مقاله منتشرشده سال ۲۰۲۳ در نشریه گزارش‌های علمی، تمرینات مقاومتی به‌طور خاص می‌تواند پوست شما را با ضخیم کردن لایه میانی آن که اغلب با افزایش سن نازک می‌شود، بهبود بخشد.

این مطالعه تاثیر تمرینات هوازی و تمرینات مقاومتی در پیری پوست زنان میانسال غیرفعال در ژاپن را مقایسه کرد؛ نیمی از زنان دو بار در هفته از دوچرخه ثابت استفاده و نیمی دیگر دو بار در هفته وزنه‌برداری کردند. پس از ۱۶ هفته، دانشمندان متوجه شدند که هر دو گروه خاصیت ارتجاعی پوست خود، به ویژه لایه بالایی آن را بهبود بخشیدند. هر دو شکل ورزش بر سیتوکین‌های التهابی در گردش و هورمون‌های پوست تاثیر گذاشت و این اثر می‌تواند بر پیری موثر واقع شود. گروه ورزش هوازی سطح اینترلوکین ۱۵ را افزایش داد سیتوکینی که می‌تواند ساختار پوست را بهبود بخشد.

گروهی که روی تمرینات مقاومتی تمرکز کردند، لایه میانی پوست خود، درم را ضخیم کرده بودند. درم معمولا با افزایش سن نازک‌تر می‌شود و دانشمندان بر این باور بودند که تمرینات مقاومتی، بیگلیکان پوستی را افزایش می‌دهد که این مورد با افزایش سن و قرار گرفتن در معرض نور خورشید کاهش می‌یابد. تمرینات قدرتی همچنین بر بیان ژن مرتبط با ساختار پوست و التهاب پوست مرتبط با افزایش سن تاثیرگذار است.

درم یکی از مهمترین لایه‌های پوستی است ولایه زنده پوست محسوب می‌شود و در واقع رشته‌های عصبی و رگ‌های خونی در این لایه وجود دارند و اپیدرم هیچ رگ خونی و عصبی ندارد. درم متشکل از بافت همبندی است که در زیر اپیدرم جای گرفته است.

کدام ورزش بر جوانی پوست تاثیر دارد؟

متخصصان پوست می‌گویند که تمرینات با وزنه می‌تواند بر میتوکندری‌های کلاژن‌ساز تاثیر بگذارد اما ورزش هوازی این قابلیت را ندارد. مهم است، به یاد داشته باشید که هر نوع ورزش می‌تواند اندورفین بدن شما را برای بهبود پوستتان تقویت کند.

بر اساس نتایج تحقیق سال ۲۰۱۵ که در نشریه سلول پیری منتشر شده است، ورزشکاران پوستی جوان‌تر دارند. اگرچه افرادی که بیش از چهار ساعت در هفته ورزش می‌کردند، بیرونی‌ترین لایه پوستشان نازک‌تر بود اما ورزشکاران مسن‌تر نسبت به افرادی که ورزش نمی‌کردند، لایه‌های عمیق‌تر نازک پوستی کمتری داشتند. آنان همچنین از دست دادن کلاژن مرتبط با افزایش سن نداشتند.

افسانه‌ای وجود دارد مبنی بر اینکه دوندگان استقامتی ممکن است به دلیل جهش بیش از حد، صورتشان بیشتر در معرض پیری پوست و افتادگی قرار بگیرد. به گزارش سلامت لاین، تغییر چهره دوندگان کمتر به ورزش و بیشتر مربوط به قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید و چربی کم بدن است. ما با افزایش سن، کلاژن و خاصیت ارتجاعی پوست را از دست می‌دهیم.

منبع مطلب و خبر : www.salamatnews.com

[ad_2]

لطفا به این مطلب از 1 تا 5 ستاره امتیاز دهید

حتما ببینید

قرص سمناکس Semenax چیست؟چه کاربردی دارد

قرص سمناکس Semenax چیست؟چه کاربردی دارد

قرص سمناکس Semenax یک نوع مکمل غذایی است که برای تقویت عملکرد جنسی و افزایش حجم اسپرم استفاده می‌شود. این مکمل غذایی با تأثیر بر روی سیستم تولید منی، بهبود عملکرد جنسی و افزایش حجم منی را تسهیل می‌کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *