یکشنبه , 30 اردیبهشت 1403
مهم ترین خطر درگرمازدگی کودکان | 1000tar.ir

مهم ترین خطر درگرمازدگی کودکان | 1000tar.ir

[ad_1]

به گزارش سلامت نیوز دکتر حمیدرضا لرنژاد با بیان این که با افزایش دمای هوا در تابستان و به خصوص در مناطق گرمسیری توجه به توصیه های بهداشتی برای پیشگیری از گرمازدگی ضروری است، بیان کرد: افزایش دمای بدن و داغی و قرمزی پوست، فرورفتگی چشم ها، استفراغ یا اسهال و کم شدن ادرار، نبض ضعیف و تنفس تند، گریه و بی قراری و تحریک پذیری و بی حالی و کاهش هوشیاری علائم گرمازدگی در کودکان است.

وی در خصوص علل بروز گرمازدگی در کودکان، اظهار داشت: کم بودن توانایی بدن برای تنظیم دما، مصرف کم مایعات و شیر ، پوشیدن لباس‌ زیاد و تنگ، غفلت از کودک و رها شدن در فضای بسیارگرم و بسته نظیر خودرو، مصرف برخی داروها ،ابتلا به برخی بیماری‌های زمینه ای مثل دیابت کودکان، بیماری فیبروزکیستیک (cystic fibrosis)، بیماری های کلیوی، اسهال مزمن و برخی موارد دیگر مانند کم وزنی یا اضافه وزن در بروز گرمازدگی در کودکان موثر هستند.

رییس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت با بیان این که مهم ترین خطر درگرمازدگی کودکان خطر کم آبی است که در صورت عدم مراقبت کافی حتی می تواند منجر به مرگ در کودک شود، بیان کرد: زمانی که کودک دچار کم آبی می گردد، ابتدا بی‌قرار و تحریک پذیر می گردد و اگر کم آبی ادامه پیدا کند کودک خواب آلوده یا دچار عدم هوشیاری می گردد.

لرنژاد افزود: کودکی که خواب آلودگی غیرعادی یا عدم هوشیاری دارد، در معرض خطر است و فورا باید با اورژانس تماس بگیرید و به نزدیکترین مرکز درمانی منتقل شود.

بنابر اعلام وزارت بهداشت وی توصیه های درمان و مقابله با گرمازدگی را چنین تشریح کرد: لباس های کودک را کم کرده و از لباس های گشاد و نخی استفاده کنید. کودک را از نظر تاریخچه تب، احساس داغی و یا درجه حرارت زیر بغل بالای ۳۷.۴ درجه سانتیگراد کنترل کنید.

رییس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت با بیان این که خودداری از بردن کودکان به بیرون از منزل و محیط های شلوغ و زیر آفتاب در ساعت های اوج گرما و قرار دادن کودک گرمازده در آب ولرم و محیط خنک با تهویه مناسب توصیه دیگر مقابله با گرمازدگی کودکان است، بیان کرد: از کمپرس سرد روی گردن، کشاله ران و زیر بغل، کودک استفاده کنید. دادن مایعات فراوان و در شیرخواران افزایش دفعات شیردهی، بهترین راه برای جبران کم آبی است. راه پیشگیری از کم آبی در یک شیرخوار یا کودک این است که به او ORS یا مایعات کم نمک و خنک بدهید.

رییس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت در پایان توصیه کرد هر مقدار مایعی که کودک بخواهد باید تا زمانی که وضعیت کودک بهبود یابد به او بدهید و از داروها در زمان کم آبی و گرمازدگی استفاده نکنید.

منبع مطلب و خبر : www.salamatnews.com

[ad_2]

لطفا به این مطلب از 1 تا 5 ستاره امتیاز دهید

حتما ببینید

قرص سمناکس Semenax چیست؟چه کاربردی دارد

قرص سمناکس Semenax چیست؟چه کاربردی دارد

قرص سمناکس Semenax یک نوع مکمل غذایی است که برای تقویت عملکرد جنسی و افزایش حجم اسپرم استفاده می‌شود. این مکمل غذایی با تأثیر بر روی سیستم تولید منی، بهبود عملکرد جنسی و افزایش حجم منی را تسهیل می‌کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *